Klimatyzacja

Upał w aucie źle działa na kierowcę.
Wie to każdy, kto chociaż raz skorzystał z wątpliwej przyjemności jazdy samochodem bez klimatyzacji w naprawdę gorący dzień.

Faktyczny wpływ wysokiej temperatury na samopoczucie kierowcy zbadali eksperci z Opla. Stwierdzili oni, że półtoragodzinna jazda w samochodzie, w którym panuje temperatura 35 stopni to gwarancja obniżenia koncentracji kierującego aż o 65%! Całe szczęście z pomocą przychodzi nam chłodny powiew orzeźwienia serwowany przez samochodową klimatyzację. Kiedyś posiadanie tej funkcji było luksusem, dziś jest praktycznie standardem we wszystkich kilkuletnich samochodach. I chociaż większość z nas miała okazję korzystać z "klimy", to czy na pewno umiemy w 100% dobrze wykorzystać jej możliwości?

Jak efektywnie wykorzystywać klimatyzację?

Przed rozpoczęciem jazdy w ciepły dzień auto powinno być dobrze przewietrzone, szczególnie jeśli stało długi czas w nasłonecznionym miejscu i jest mocno nagrzane.

Wietrząc samochód najlepiej uchylić okna i włączyć klimatyzację w pozycji prawie maksymalnej, aby wycisnąć gorące powietrze z auta. Powietrze powinno być pobierane z zewnątrz auta (należy ustawić obieg zewnętrzny), a następnie zamknąć okna i przełączyć na obieg wewnętrzny.

Jak korzystać z "klimy" i uniknąć przeziębienia?

W lecie wnętrze auta nie powinno być zbyt mocno schłodzone. Zbyt wysoka różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną i tą w samochodzie znacznie podnosi ryzyko przeziębienia.

Zauważyli to producenci aut, którzy nie zalecają używania klimatyzacji w ustawieniu maksymalnym. Zdecydowanie lepiej jest ustawić słabsze chłodzenie - daje to takie same efekty, ale oszczędza paliwo.

Warto także zrezygnować z bezpośredniego nawiewu strumienia zimnego powietrze na twarz czy klatkę piersiową, ponieważ ma ono zazwyczaj arktyczną temperaturę ok. 15-16 stopni. Brrrr:)

źródło: http://www.autocentrum.pl/poradnik-kierowcy/klimatyzacja/

Adres:
ul. Gdańska 10
(Wejście od strony placu przed dawną Galerią Drukarnia)
85-006 Bydgoszcz
Do biura zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:00
Telefon: (52) 345-78-63
Email: biuro@mistrzowiekierownicy.pl

WWW: www.mistrzowiekierownicy.pl