Zadania Egzaminacyjne cz. 1

1. OLEJ SILNIKOWY

W tym miejscu znajduję się wlew oleju silnikowego (wskazujesz korek oleju)

Jest tutaj wskaźnik(miarka, miernik)
poziomu oleju w silniku
(wskazujesz miarkę).
Prawidłowy poziom oleju powinien znajdować się miedzy MIN a MAX mniej więcej w połowie skali.

WARUNKI PRAWIDŁOWEGO ODCZYTU:

- pojazd musi znajdować się na płaskiej równej nawierzchni,

- silnik musi być zimny,

2. PLYN DO SPRYSKIWACZY

W tym miejscu znajduje się wlew płynu do spryskiwaczy (wskazujesz korek wlewu), aby stwierdzić jego obecność w zbiorniku należy otworzyć korek i sprawdzić czy widzimy lustro płynu. Jeżeli nie widać, dolewamy do pełna albo spryskujemy przednią szybę.

3. PŁYN HAMULCOWY

W tym miejscu znajduje się zbiorniczek wyrównawczy płynu hamulcowego (wskazujesz zbiorniczek). Jego prawidłowy poziom powinien znajdować się miedzy MIN a MAX mniej więcej w połowie skali (wskazujesz skalę – z lewe strony zbiorniczka).

4. PŁYN CHŁODNICZY

W tym miejscu znajduje się zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodniczego (wskazujesz zbiorniczek). Jego prawidłowy poziom powinien znajdować się miedzy MIN a MAX mniej więcej w połowie skali (wskazujesz skalę – patrząc z góry zbiorniczka). Płyn ma wartości rozprężające dlatego sprawdzamy go na zimnym silniku.

ŚWIATŁA ZEWNĘTRZNE POJAZDU
Przed sprawdzeniem świateł upewnij się czy w pojeździe włączony jest zapłon tzn. czy kluczyk przekręcony jest w stacyjce o dwa razy i czy palą się kontrolki przy prędkościomierzu.

1. ŚWIATŁA POZYCYJNE

Przekręcasz przełącznik 1 raz. Z przodu pojazdu wskazujesz małe żaróweczki u szczytu lampy i mówisz: Przednie światła pozycyjne prawe i lewe są sprawne(barwa biała lub żółta selektywna). Z tyłu pojazdu wskazujesz światła barwy czerwonej i mówisz: Tylne światła pozycyjne prawe i lewe są sprawne. Dodatkowo wskazujesz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej barwy białej lub żółtej selektywnej. PAMIETAJ !!! NIE JEST TO ŚWIATŁO POZYCYJNE!!!

2. ŚWIATŁA MIJANIA

Przekręcasz przełącznik 2 razy. Z przodu pojazdu wskazujesz główne reflektory i mówisz: Światła mijania prawe i lewe są sprawne(barwa biała lub żółta selektywna).

3. ŚWIATŁA DROGOWE

Przekręcasz przełącznik 2 razy powodując włączenie świateł mijania , a następnie przełącznik odpychasz od kierownicy. Z przodu pojazdu wskazujesz główne reflektory ( te same co światła mijania) i mówisz: Światła drogowe prawe i lewe są sprawne (barwa biała lub żółta selektywna).

4. ŚWIATŁO PRZECIWMGŁOWE TYLNE

Przekręcasz przełącznik 2 razy powodując włączenie świateł mijania , a następnie przekręcasz pierścień obok o raz – w wersji MICRY bez przednich świateł przeciwmgłowych, o dwa – w wersji z przednimi światłami przeciwmgłowymi. Z tyłu pojazdu po lewej stroni wskazujesz światło barwy czerwonej i mówisz: Światło przeciwmgłowe tylne jest sprawne.

5. ŚWIATŁA KIERUNKOWSKAZÓW

Lewy kierunkowskaz – przełączasz przełącznik świateł ku dołowi i wskazujesz kierunkowskazy z boku , z przodu i z tyłu pojazdu, mówiąc: Boczne lewe światło kierunkowskazu, przednie lewe światło kierunkowskazu, tylne lewe światło kierunkowskazu. Prawy kierunkowskaz – przełączasz przełącznik świateł ku górze i wskazujesz kierunkowskazy z boku , z przodu i z tyłu pojazdu, mówiąc: przednie prawe światło kierunkowskazu, boczne prawe światło kierunkowskazu, tylne prawe światło kierunkowskazu jest sprawne.

6. ŚWIATŁA AWARYJNE ( działają również bez włączonego zapłonu!!!)

Wciskasz przycisk z symbolem trójkąta ostrzegawczego umieszczonego na pulpicie środkowym deski rozdzielczej, a następnie wskazujesz: Prawe boczne światło awaryjne, przednie światła awaryjne prawe i lewe, lewe boczne światło awaryjne, tylne światła awaryjne prawe i lewe są sprawne.

7. ŚWIATŁA HAMOWANIA STOP

Zajmujesz fotel kierowcy, wciskasz pedał hamulca, a następnie zwracasz się do Egzaminatora z prośba o sprawdzenie działania świateł, mówiąc: Czy mógłby Pan/i sprawdzić czy światła hamowania STOP są sprawne? Powinny zapalić się światła w miejscu świateł pozycyjnych oraz światło na tylnej szybie – barwa czerwona.

8. ŚWIATŁO COFANIA

Upewnij się czy silnik jest wyłączony. Włącz zapłon, czyli przekręć kluczyk o dwa razy (nastąpi włączenie kontrolek przy prędkościomierzu), następnie wskaż światło barwy białej lub żółtej selektywnej z tyłu pojazdu mówiąc: Światło cofania jest sprawne.

Adres:
ul. Piotrowskiego 20 A
(Rondo Ossolińskich, wejście naprzeciwko Bazyliki)
85-016 Bydgoszcz
Do biura zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:00
Telefon: (52) 345-78-63
Email: biuro@mistrzowiekierownicy.pl

WWW: www.mistrzowiekierownicy.pl